Oppo A3x Price in Pakistan
Oppo A3x
Rs. 25,699
InStock
Colors
Oppo A3x Price & Specifications
| Release Date | 14-09-2024 |
| SIM Support | Dual Sim |
| Phone Dimensions | 165.8 x 76.1 x 7.7 mm |
| Phone Weight | 186 g |
| Operating System | Android 14 ColorOS |
| Screen Size | 6.67 inches |
| Screen Resolution | 1604 x 720 Pixels |
| Phone Type | LCD HD+ with 90 Hz refresh rate |
| Screen Protection | N/A |
| Internal Memory | 64 |
| RAM | 4 |
| Card Slot | Memory Expandable upto 1TB |
| Type | 5100 mAh |
| Front Camera | 5 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 1080p@30fps |
| Back Camera | 8MP |
| Back Flash Light | Yes |
| Back Video Recording | 1080p@30/60fps |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | No |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | N/A |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen1 |
| GPU | Adreno 610@1050MHz |
oppo a3x price in Pakistan is 25,699 PKR. oppo a3x is available with a variant 64 Storage. This storage is enough to save important data. oppo a3x launched with impressive color options ocean_blue,nebula_red. oppo a3x phone weighs only 186 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. oppo a3x is set up with a 8MP back camera and 5 MP selfie camera. The processor Qualcomm Snapdragon 6s 4G Gen1 and Adreno 610@1050MHz ensure the smooth performance of oppo a3x. The Display of oppo a3x supports Resolution up to 1604 x 720 Pixels and the screen Size is 6.67 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.67 inches. Mobile battery capacity is 5100 mAh. This OPPO mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and oppo a3x price.
Read More +Oppo Latest Mobiles
Oppo Upcoming Mobiles
Oppo A3x Availability
| Expected Price: | Rs. 25,699 |
| Release Date: | September 14, 2024 |
| Phone Status: | InStock |
Oppo A3x Price and Specs
| Oppo A3x 4GB RAM and 64GB Storage | Rs. 25,699 |
| Oppo A3x 4GB RAM and 128GB Storage | Rs. 30,899 |